اقامت استرالیا

اقامت استرالیا

در مقالات پیشین به تفصیل در مورد انواع ویزاهای ممکن استرالیا برای هموطنان ایرانی بحث کردیم . اینک قصد بررسی یکی از چند حالت اقامت استرالیا به طور دائم را داریم . لازم به ذکر نیست که اقامت استرالیا و سایر کشور های پیشرفته ، زمانی سودمند است که به طریقه ای دائمی مطرح گردد ؛ اقامت دائم سبب می شود تا افراد بدون هیچ قید و شرطی ، توانایی سکونت در هر نقطه از این کشور را داشته و بدون ایجاد مسئولیت برای فردی دیگری ( به عنوان مثال دعوت کننده خود ) ، از بدو ورود خود شهروند این کشور باشد . این بدان معناست که توانایی استفاده از همه امکاتات ، توانایی خرید املاک به صورت نامحدود ، ادامه تحصیل آسان و شرکت در همه اجتماعات را داشته و همانند کسی که متولد این خاک است با وی رفتار می شود . یکی از سخت ترین و در عین حال کاملترین راه های دستیابی به اهداف فوق ، اقامت استرالیا در کلاس 189 می باشد .

در ساده ترین تعریف ممکن اقامت استرالیا از طریق ویزای 189 ، به سبکی از اقامت گفته می شود که در آن ، کشور میزبان با توجه به تخصص و مهارت داوطلب اقدام به جذب وی می نماید . به بیانی دیگر ، علاقه مندان اقامت استرالیا می توانند با تحصیل در رشته ای خاص یا کسب تجربه در حیطه ای فنی و ساختن رزومه ای قدرتمند از فعالیت های مرتبط خود ، مقدمات اقامت استرالیا به صورت دائم را فراهم آورند . این رزومه که توسط سازمان های ذیصلاح استرالیا مورد استعلام قرار می گیرند ، ماحصل زحمت های چندین و چند ساله متقاضیان می باشد و میزان تحصیلات و تحقیقات ، تسلط آن ها به امری فنی و صحت و سقم این مدارک است که ورود یا عدم ورود شخصی به خاک استرالیا را مشخص می کند . ناگفته نماند که دولت استرالیا به دنبال نیروی کاری است که بتواند سال های سال در کسوت یک کارگر ، کارمند یا کارفرما به انجام فعالیت های اقتصادی مشغول باشد ، از این روی به استخدام و ورود افراد سالخورده و مسن تمایل چندانی ندارد ، لذا محدودیت سنی برای مقاضیان اخذ اقامت استرالیا مقدر گشته است که سن مورد نظر قریب به 40 سال می باشد . یکی از امور بدیهی اقامت استرالیا نیز تسلط به زبان انگلیسی می باشد که متقاضیان می توانند با فراگیری این زبان در ایران و شرکت در آزمون های مربوطه ( مانند آیلتس و تافل ) این مانع را نیز پشت سر گذارند .

در کنار ویزای 189 ، ویزای 190 نیز برای اقامت استرالیا وجود دارد ، با این تفاوت که در کلاس 189 ، فرد مقیم امکان کار و اسکان در همه جای کشور استرالیا را دارد ، ولی در کلاس 190 ، فقط اجازه سکونت در ایالت پذیرش کننده وی صادر می گردد و فرد مذکور باید دوره مشخصی ( با توجه به شرایط اخلاقی ، مالی ، حرفه ای و … )  را بدون ترک محدوده و شهر زندگی خود به فعالیت بپردازد . در پایان این مقاله نیز می توان از شغل های صافکاری ، نقاشی و مکانیکی اتومبیل ، نجاری و حرفه های مرتبط با چوب ، برق صنعتی و الکترونیک ، لوله کشی ، جوشکاری و آهنگری به عنوان فعالیت هایی پرطرفدار نزد دولت استرالیا نام برد که شانس مراجعه کنندگان اقامت از این درگاه ها بیشتر است .


منو