مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

میتوان به جرات گفت که مهاجرت به استرالیا در حال حاضر به رویایی برای بسیاری از ایرانیها تبدیل شده و احتمالا مطلع هستید که مساله مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا به قدری برای بعضی از هموطنان ما حایز اهمیت است که حاضرند به هر طریقی خود را به این کشور برسانند. در این مقاله قصد داریم به مسایل کلی درباره مراحل و نحوه مهاجرت به استرالیا از طرق مختلف بپردازیم.

متداولترین نحوه مهاجرت به استرالیا برای ایرانیان، مهاجرت کاری به این کشور میباشد. مراحل مهاجرت کاری به استرالیا برای مشاغل مختلف متفاوت است ولی به طور کلی، اولین اقدام برای اخذ اقامت استرالیا از طریق مهارت، داشتن مدرک ارزیابی مثبت از ارگان مربوط به رشته متقاضی مهاجرت استرالیا میباشد. فلسفه این امر این است که کشور استرالیا، برای اطمینان از اینکه مهارتهای تحصیلی و شغلی متقاضیان با استانداردهای استرالیا همخوانی دارد،‌مساله ارزیابی کاری متقاضیان مهاجرت به استرالیا را به سازمانهای تخصصی محول کرده است. به طور مثال، متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق اکثر رشته­های مهندسی نیاز به اخذ ارزیابی مثبت از سازمان Engineers Australia دارند ولی متخصصین کامپیوتر، نیاز به انجام ارزیابی شغلی از طریق سازمان ACS خواهند داشت. متقاضیان مهاجرت به استرالیا باید همچنین در نظر داشته باشند که مدارک ، مراحل و زمان لازم برای ارزیابی توسط این سازمانها نیز متفاوت است. به طور مثال، اکثر سازمانهای ارزیابی، نیازی به مدرک زبان در ابتدای کار برای انجام امر ارزیابی ندارند ولی سازمان Engineers Australia، ارایه مدرک زبان در بدو شروع ارزیابی را الزامی میداند. لازم به ذکر است که پروسه ارزیابی مهارت شغلی، که در واقع اولین مرحله برای شروع پروسه مهاجرت به استرالیاست،‌ به طور متوسط حدود ۲ تا ۳ ماه طول خواهد کشید. اکثر متقاضیان اقامت استرالیا، از این بازه زمانی برای تقویت مهارت در زبان انگلیسی برای مراحل بعدی مهاجرت استرالیا استفاده میکنند. داشتن حداقل نمره آیلتس ۶ در همه مهارتها برای اقدام برای ویزای مهارت استرالیا الزامی میباشد.

نوع متداول دیگر مهاجرت به استرالیا، اخذ اقامت استرالیا از طریق ویزای سرمایه­گذاری میباشد. نکته بسیار مهم برای ویزاهای سرمایه­گذاری استرالیا این است که برای اکثر این ویزاها، متقاضی نیاز به داشتن تجربه در مدیریت و گرداندن کسب و کاری دارد که دارای حداقل گردش مالی سالیانه مناسب میباشد. نکته دیگر در مورد مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه­گذاری این است که در صورت قبولی، در ابتدا به فرد متقاضی ویزایی موقت اعطا میشود و اگر متقاضی مهاجرت به استرالیا، به تمام تعهدات خود درباره سرمایه­گذاری در استرالیا عمل کند، اقامت استرالیا از نوع دایم به وی اعطا میشود.

مهاجرت به استرالیا از طریق داشتن خانواده نزدیک در استرالیا هم امکانپذیر است. ویزای همسر، فرزندان، والدین و غیره از این نوع هستند. مزیت ویزاهای خانواده استرالیا این است که این ویزاها عموما نیازی به ارایه مدرک زبان ندارند ولی عیب بزرگ آنها این است که پروسه مهاجرت استرالیا از طریق بعضی از این ویزاها ممکن است سالیان سال به طول بیانجامد.

نوع متداول دیگر اخذ ویزای استرالیا، اقدام برای تحصیل در استرالیاست. البته تحصیل در استرالیا به هیچ عنوان تضمین کننده اخذ اقامت استرالیا نمیباشد ولی کسانی که در این کشور تحصیل کنند، از امتیازاتی برای اقدام برای مهاجرت به استرالیا بهره­مند می­شوند که میتواند به اخذ ساده­تر اقامت استرالیا کمک کند.

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی هم امکانپذیر است. برای اخذ اقامت استرالیا از طریق پناهندگی، متقاضی مهاجرت استرالیا باید ثابت کند که به یکی از دلایل قومی و نژادی، عقیدتی، سیاسی، نژادی و یا گرایش جنسی در کشورش مورد تبعیض قرار گرفته است و در صورت ادامه زندگی در کشورش، جانش در خطر خواهد بود. البته اثبات این موارد برای دریافت اقامت استرالیا از طریق پناهندگی نیاز به دلایل و مستندات موجه دارد.

نوع دیگر ویزای استرالیا برای ایرانیان، ویزای فارغ­التحصیلی (ویزای ۴۷۶) مختص فارغ­التحصیلان رشته­های مهندسی از دانشگاههای تهران و امیرکبیر است. مدت این ویزا ۱۸ ماه است و هدف آن، دادن شانس به فارغ­التحصیلان مهندسی از دانشگاههای مطرح برای بالا بردن امتیاز لازم برای مهاجرت به استرالیا است.

نوع دیگری از ویزای استرالیا نیز وجود دارد که به ویزای کار موقت (ویزای ۴۵۷) شهرت دارد. این ویزا که در سال ۲۰۱۷ نیز دستخوش تغییراتی شده به متقاضیان اجازه کار و اقامت در استرالیا به مدت محدود میدهد. این ویزا میتواند تحت شرایطی به اقامت استرالیا بیانجامد و به همین دلیل، مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به استرالیا قرار گرفته است. در نظر داشته باشید که برای اخذ ویزای موقت کار استرالیا، نیاز به یک اسپانسر میباشد که در واقع شرکتی است که قبلا برای اسپانسر کردن متقاضیان ویزای کار به استرالیا با اداره مهاجرت مکاتبه کرده است. لازم به ذکر است که این ویزا محدود به مشاغل کمی میشود و دارای مراحلی طولانی و نسبتا پیچیده میباشد.

البته انواع ویزای استرالیا و طرق مهاجرت به استرالیا به موارد بالا محدود نمیشود و برای هر فردی نسبت به شرایط وی متفاوت است. برای کسب آگاهی از اینکه آیا شما واجد شرایط برای مهاجرت استرالیا هستید، لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید.

مهاجرت به استرالیا


2 Responses to مهاجرت به استرالیا

  1. kobra khaki گفت:

    سلام من کبری خاکی هستم لیسانس هنر دارم و 13 سال در زمینه هنر سفالگری و نقاشی و انیمیشن کار کردم میخوام منو راهنمایی کنید جهت  مهاجرت و کار در استرالیا

  2. آیا در استارلیا امکان شغل یاببی برای رشته های همچون وب مانی هم وجود دارد؟

    فروش دلار وب مانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو